زندگی امام زمان(عج) در عصر غیبت

امام صادق علیه السلام می فرمایند : حضرت بقیة الله دو غیبت دارند ، در غیبت طولانی او هیچ کس حتی خواص شیعیان او ، مکان او را نمی دانند ( اِلّا المَولی اَلَذی یَلی اَمرَه )(۲) مگر آن نوکری که کارهای منزل حضرت و لوازم زندگیش را مهیا می کند ، نوکری که سرکاردار منزل اوست. حضرت بقیة الله در زمان غیبت کبری نیز نوکر دارند. مؤید آن نیز کلام سید بن طاووس است که به فرزندش می نویسد : یک عوام ساده ای مدتی است که به امام زمان التماس می کند و از حضرت در خواست می کند که او را به نوکری قبول کنند ، اخیرا حضرت توسط فلانی - نام او را می برد - به او پیغام داده اند که قبول کردیم اما صبر کن.

حضرت بقیة الله در زمان غیبت کبری مانند پدرشان امام حسن عسگری و بقیه ی اجدادش ( علیهم السلام ) دارای زندگی و روی همین کره خاکی هستندو هم‌چنین منزل و مأوی و زن و اولاد دارند.

 

پی نوشت ها

۱ ـ بحارالانوار ، ج ۲ ، ص ۸۸ ، باب ۱۴ روایت ۱۲ این روایت دنباله ای دارد که باید در آن دقت بیشتر شود. در دنباله می فرماید : ( وَ ذَلکَ لا یَکُونُ الّا بَعضُ فُقهاء الشیعة لا جَمیعُهُم ، فَاما مَن رَکِبَ مِنَ القَبائح وَ الفَواحش مَراکبَ فَسَقَة فُقهاء العَامَةِ فلا تَقبَلوا منهُم عَنّا شَیئا ).

۲ ـ بحارالانوار ، ج ۵۲ ، ص ۱۵۲ ، باب ۲۳ ، روایت ۵ ( ... لا یطلع علی موضعه احدٌ من ولده و لا غیره الا المولی الذی یلی امره ) در کتاب یوم الخصاص ص ۲۰۲ و در کتاب اصول کافی ج ۲ ص ۱۴۱ چنین آمده است : ( قال ابو عبد الله : للقائم علیه السلام غیبتان : احداهما قیصرة و الاخری طویلة. الغیبة الاولی لا یعلم بمکانه فیها الا خاصة شیعته و الاخری لا یعلم بمکانه فیها الاخاصة موالیه ).

منبع:شیعه نیوز

/ 1 نظر / 22 بازدید
PE

خیلی ممنون دوست عزیز اما یک مورد متفرقه رو میخواستم عرض کنم اونم اینه که این پخش اتوماتیک موسیقی تا حدودی آزار دهنده است و همچنین مشمول حق الناس هم میشود (رضایت خواننده) به امید ظهور با تشکر از مطلب خوبتان