ساده زیستی، یادگار پیامبرصلی الله علیه وآله

حاتم اصمّ و قاضی ری 
نوشته اند: زمانی که حاتم اصمّ برای ملاقات و عیادت محمد بن مقاتل قاضی ری رفت، خانه وی را همچون قصر سلاطین مشاهده کرد و از مشاهده تجملات و وسائل رفاه و اشرافیت زندگی او به فکر فرو رفت. وقتی که به اتاق مخصوص وی وارد شد، ملاحظه کرد که قاضی بر تخت مجلّلی خوابیده و در بالای سرش غلامی با بادبزن او را باد می‌زند. حاتم همچنان سرپا ایستاد. قاضی گفت: بنشین! او گفت: نمی‌نشینم؛ امّا می‌خواهم پاسخ سؤال مرا بدهی! قاضی پرسید: سؤالت چیست؟
او گفت:‌ای قاضی! علم خود را از کجا آموخته ای؟ 
- از محدثین موثق و دانشمندان معتبر. 
- آنها از کجا آموخته اند؟ 
- از اصحاب رسول خداصلی الله علیه وآله، و اصحاب نیز از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و آن حضرت نیز از سوی خداوند متعال آموخته است. 
- آیا در میان این احادیث و روایات تا بحال شنیده‌ای که عالم اگر خانه‌اش مانند پادشاهان و فرمانروایان باشد پیش خدا عزیز و مقرّب است؟
- نه چنین سخنی نشنیده ام! بلکه شنیده‌ام که: کسی که از دنیا پرهیز کند و مساکین و فقراء را دوست داشته باشد، نزد خدا منزلتی رفیع و والا دارد. 
بعد از این گفتگو حاتم به قاضی ری گفت: حالا به من بگو، با درست کردن این زندگی اشرافی آیا به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و یاران نیک وی اقتدا کرده ای؟ یا به فرعون و نمرود؟
سپس اضافه کرد: زندگی اشرافی شما را مردم عادی می‌بینند و به سوی دنیا و تجملات گرایش پیدا می‌کنند و می‌گویند: وقتی که زندگی عالم چنین باشد که از علوم دین و شیوه پیامبران آگاه است، پس ما چرا به دنبال چنین امکاناتی نباشیم! 17

پی نوشت:

16) نهج البلاغه، خطبه 109. 
17) مردان علم در میدان عمل، ج 5. 
منبع: ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 83. ،ذی طوی
/ 0 نظر / 38 بازدید