دیدار امام زمان در کلام ایت الاه بهجت ره

اگر دو گروه در برابر هم قرار گرفته و با یکدیگر در حال جنگ باشند ، و یک فرد از این دو گروه را پیدا میکرد و رئیس گروه دیگری را می ربود ، گروه بی رئیس یکی از این دو راه را دارند : یا باید تسلیم شوند و یا بدون رهبر با دشمن مخالف بجنگند .

 

حال ما مسلمانان با کفار تقریباً همین طور است ... آیا نباید مواظبت و محافظت کنیم ؟ ... از جمله راههای مواظبت و محافظت این است که اولاً فریب کفار را نخوریم ، ثانیاً آنچه را که به ما هدیه می دهند ـ تا مجذوب آنها شویم و از این راه بر ما مسلمانان و منافع ما مسلط شوند و بر ما ظلم و ستم کنند ـ قبول نکنیم ..."[2]

 

سوالی که بیش از همه ذهن را درگیر کرده طولانی شدن غیبت حضرت و علل آن است. این طولانی شدن علاوه بر اینکه گذر زندگی را بر مومنین سخت کرده است موجب شده تا ما وظیفه خود را در این عصر غیبت ندانیم.

 

راه ایجاد ارتباط با اهل بیت (ع) و مخصوصأ حضرت ولی عصر (عج) عبارت است از : 1 ـ معرفت خداوند متعال . 2 ـ اطاعت محض از پروردگار .

 

آیت الله بهجت علل این طول مدت و وظایف ما در عصر غیبت را بیان می کنند؛

 

"چه باید گفت ؟ معلوم نیست تا کی ؟! در تمام امت های گذشته غیبت مقدر شده است ، ولی در هیچ امتی چنین غیبتی با وقت نامعلوم و غیر مقدّر اتفاق نیفتاده است . ما مسلمانان امتحان خود را با پیغمبر (ص) و یازده امام در زمان حضورشان پس داده ایم ، اگر این یکی هم ظاهر نمی شد ، لابد به قربانش می رفتیم !!

 

کسانی که در زمان ائمه (ع) به بنی امیه و بنی عباس گرایش داشتند ، مگر دیوانه بوده اند ؟ آنها از میان دو راه ، دین و دنیا ، دنیا و ضدّ آخرت را انتخاب می کردند ! و هنوز مناصب آنها بر ما عرضه نشده تا امتحان خود را پس بدهیم ![3]

 

گویا ائمه ما (ع) این مطلب را با ما اتمام حجت کرده اند ، و لذا فرموده اند : برای  فرج بسیار دعا کنید . البته نه لقلقه ی زبان !  و نیز فرموده اند : ((به راه و رسم نخستین عمل کنید ))یعنی در وقایع و روی دادهای  تازه ، آنگونه که در گذشته عمل میکردید ، عمل کنید . ائمه به ما یاد دادند که به یقینیات عمل کنیم ، و هر کجا یقین نداشتیم توقف و احتیاط نمائیم .[4]

 

تنها انتظار فرج کافی نیست ! تهیا ، بلکه طاعت و بندگی نیز لازم است . مخصوصا با توجه به قضایایی که پیش از ظهور امام زمان (عج) واقع می شود ...  خدا می داند که به واسطه ضعف ایمان بر سر افراد چه می آید ! ... مگر امکان دارد عافیت مطلقه بدون ایمان و طاعت و بندگی انجام گیرد !؟[5] "

 

از آیت الله بهجت سوال شد راه ارتباط با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و در نهایت دیدار با ایشان چیست؟

 

ایشان فرمودند:

"راه ایجاد ارتباط با اهل بیت (ع) و مخصوصأ حضرت  ولی عصر (عج) عبارت است از : 1 ـ معرفت خداوند متعال . 2 ـ اطاعت محض از پروردگار .

 

این دو موجب حب به خداوند و محبت نسبت به همه ی آن ها که خدا آن ها را دوست می دارد مثل انبیاء و اوصیاء می شود که نزدیک ترین آن ها به ما ، حضرت صاحب الامر (ع ) است .[6]  بعضی شروع به اذکار و اورادی می کنند تا امام زمان علیه السلام راببینند . چه اصراری بر دیدن آنحضرت  دارید ؟! شما سعی کنید اعتقادتان به حضـــرت زیاد شود و ایشان از شما خشنود باشد."[7]

 

پی نوشت ها :

[1] کتاب 700 نکته: 2/68.

[2] کتاب 700 نکته، 2/18.

[3] کتاب 6000 نکته: 1/173.

[4] همان.

[5] در محضر بهجت/ 119.

[6] به سوی محبوب/261.

[7] بهجت عارفان: ص218.

 

منابع:

کتاب های در محضر بهجت

به سوی محبوب

بهجت عارفان

600 نکته

تبیان

/ 0 نظر / 185 بازدید