حضرت آیت الله صافی گلپایگانی :برای حل مشکل فقر و گرانی و تورم !

قسمتی از بیانات مرجع عالیقدر به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سید الاولین و الآخرین و خاتم الانبیاء و المرسلین سیدنا ابی القاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین و لاسیما بقیة الله فی الارضین و اللعن علی اعدائهم اجمعین الی یوم الدین.

قال رسول الله صلی الله علیه و آله:

«إِنَّ اللهَ‏ فِی‏ عَوْنِ‏ الْعَبْدِ مَادَامَ الْعَبْدُ فِی عَوْنِ أَخِیه‏»(1)

بنده اولاً از اظهار لطفی که فرمودید و حقیر را با دیدار خودتان، خوشحال و مسرور کردید تشکر می‌کنم، و عرض می‌کنم که بشارت‌های خوب و پر معنایی که در گزارش ارائه کردید، همه اسباب سرافرازی و افتخار برای هر مؤمن و مسلمانی است.

در جامعه اسلامی، باید روح اعانت و همکاری و کمک به یکدیگر وجود داشته باشد، و هر کسی در حد توانی که دارد به دیگران کمک نماید، و خود را در معرض آن ثواب‌های عظیم الهی قرار دهد، حتی در روایات داریم که

«دَخَلَ‏ عَبْدٌ الْجَنَّةَ بِغُصْنٍ‏ مِنْ شَوْکٍ کَانَ عَلَى طَرِیقِ الْمُسْلِمِینَ فَأَمَاطَهُ عَنْه‏»(2)

گاهی می‌شود یک کمک کوچک و ناچیز به بندگان خداوند متعال، سبب نجات انسان و ورود او به بهشت می‌شود.

آیات شریفه قرآن مجید، روایات و سیره ائمه طاهرین علیهم السلام همه توصیه بر تعاون و همکاری مؤمنین با یکدیگر دارند، به طور مثال اگر سیره امیرالمؤمنین علی علیه السلام را ملاحظه کنید، می‌بینید که آن بزرگوار چه نظارت و خدمتی به حال محرومان و ضعفا داشتند. در شعری که از آن حضرت نقل شده است می‌فرماید:

مَا إِنْ تَأَوَّهْتُ مِنْ شَیْ‏ءٍ رُزِیتُ بِهِ

کَـمَا تَأَوَّهْتُ لِـلْأَطْفَالِ فِی‏ الصِّغَرِ

قَدْ مَاتَ وَالِدُهُمْ مَنْ کَانَ یَکْفُلُهُمْ

فِی‌النَّائِبَاتِ وَ فِی‌الْأَسْفَارِ وَ الْحَضَر

ایشان می‌فرماید: من برای هیچ چیزی به اندازه احوال کودکی که یتیم می‌شود ناراحت نمی‌شوم.

غرض این‌که سیره اهل بیت علیهم صلوات الله بر پایه تعاون و کمک به مؤمنان است. قم هم که شهر اهل بیت و عش آل محمد علیهم السلام است، باید بر پایه همین سیره سیر کند، و یک شهر در همه جهات اسلامی و حافظ سنت‌های دینی باشد تا بتواند سرمشق و الگویی برای دیگر شهرها بشود.

همه بیاناتی که فرمودید دارای اهمیت بسیاری است. همین مسأله فقر زدایی در جامعه خیلی مهم است. هر چه تعداد فقرای جامعه کمتر باشد، و خانواده‌هایی که در مضیقه هستند در وسعت قرار بگیرند، جامعه به سوی کمال خود پیش خواهد رفت.

باید دانست که هیچ عبادتی هم بالاتر از مسرور کردن برادران مؤمن نیست:

«مَا عُبِدَ اللهُ بِشَیْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَى اللهِ مِنْ إِدْخَالِ‏ السُّرُورِ عَلَى‏ الْمُؤْمِنِ‏»(3)

امام باقر علیه الصلاة و السلام می‌فرماید: خداوند متعال به کار و عبادتی بهتر و محبوب‌تر از این عبادت نشده است که انسان، مؤمنی را خوشحال کند.

آن‌قدر اسلام عزیز بر اهتمام به امور دیگر مؤمنین سفارش کرده است که حتی این‌که انسان مؤمن با خوشرویی به برادر مؤمن خودش نگاه کند را دارای اجر و ثواب می‌داند؛ تَبَسُّمُ الرَّجُلِ فِی وَجْهِ‏ أَخِیهِ‏ حَسَنَة(4)

باید در جامعه اسلامی همکاری و تعاون در امور وجود داشته باشد چرا که همه اعضای امت اسلام به مانند یک جسد هستند. حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه و آله می‌فرماید:

«مَثَلُ الْمُؤْمِنِ فِی تَوَادِّهِمْ وَ تَرَاحُمِهِمْ کَمَثَلِ‏ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَکَى‏ بَعْضُهُ تَدَاعَى سَائِرُهُ بِالسَّهَرِ وَ الْحُمَّى»(5)

مَثَل همه مؤمنین، مثل جسد واحدی هست که اگر یک نفرشان ضعیف و دارای ناراحتی باشد همه ناراحت می‌شوند، همان‌طور که اگر یکی از اعضای بدن ناراحت باشد، آرامش و استراحت از اعضای دیگر سلب می‌شود.

در جامعه اسلامی هم اگر یک نفر مستمند و فقیر باشد، همه ناراحت می‌شوند و باید همکاری کنند تا این کمبود برطرف شود.

و یا پیامبر بزرگوار اسلام می‌فرمایند: «الخَلْقُ‏ کُلُّهُمْ‏ عِیَالُ‏ اللهِ فَأَحَبُّهُمْ إِلَى اللهِ عَزَّوَجَلَّ أَنْفَعُهُمْ لِعِیَالِهِ؛ مردم همه عایله خدا هستند، و محبوب‌ترین مردم نزد خدا کسی است که نفعش به این عایله بیشتر باشد.» (6)

مقصود این‌که تمدن عزیز اسلام، بر تعاون و همکاری در جامعه تأکید زیادی کرده است، حتی اسلام‌شناسانی که راجع به تمدن اسلامی کتاب نوشته‌اند، به این نکته اشاره دارند که اسلام بر این امر توجه زیادی داشته، و مسلمانان آن را بسیار با اهمیت و بزرگ می‌شمارند.

در جامعه ما هم عمده این است که فقر نباشد. در وضعیت فعلی که گرانی و تورم قیمت‌ها اوضاع را برای برخی مشکل کرده است، مثلاً چنانچه کسی مریض شود با داروهای گران‌قیمت مواجه می‌شود و در مضیقه قرار می‌گیرد، اگر همکاری و کمک به یکدیگر نباشد، جامعه منقرض می‌شود.

یا همین مسأله ازدواج که بیان داشتید خیلی مهم است. این‌که انسان بتواند اسباب ازدواج دو نفر را فراهم نماید ثواب بسیار و آثار اجتماعی فراوانی دارد، و اگر به مسأله ازدواج جوانان اهتمام نداشته باشیم، مفاسد اجتماعی زیادی به وجود خواهد آمد. هر چه بتوانیم بر روی این اهداف سعی و تلاش نماییم، به رضایت خداوند متعال نزدیک‌تریم. اگر انسان وجدان دینی داشته باشد، وقتی وجدانش راحت است که بداند انسان گرسنه و فقیری در جامعه نیست. اگر کسی که دارای وجدان دینی است احتمال بدهد افرادی در جامعه هستند که به حالشان رسیدگی نمی‌شود، بسیار ناراحت می‌شود.

مسأله ازدواج جوانان، گرانی و تورم و فقر از مشکلات مهمی است که همه مسئولان باید در فکر چاره‌جویی باشند. ما نمی‌توانیم ببینیم در جامعه‌ای که افتخار دارد شیعه امیرالمؤمنین علیه السلام باشد و این همه امکانات و منابع مادی دارد، مردم به سختی زندگی کنند.

به هر حال شما عزیزانی که در مقام این برآمده‌اید که محرومان جامعه را شناسایی کنید و آن‌ها را کمک و یاری نمایید اجر بسیار بزرگی دارید. امیدوارم که انشاء الله بر توفیقات شما افزوده شود، و حضرت بقیة الله الاعظم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که همه ما وابسته به وجود ایشان هستیم از شما راضی باشند. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

پی نوشت‌ها:

1. مستدرک الوسائل؛ ج12، حدیث14526.

2. وسائل الشیعة؛ ج16، حدیث 21706.

3. کافی؛ ج2، ص188،حدیث2.

4. همان.

5. بحار الانوار؛ ج58، باب43،حدیث29.

6. بحار الانوار؛ ج93، باب14، حدیث15.

منبع :marjaeyat.com

/ 0 نظر / 53 بازدید